Zajęcia dla uczniów klas 0- III

Prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży w zakresie edukacji zdrowego odżywiania i promocji zdrowego stylu życia. Stale poszukujemy i udoskonalamy sposoby, na atrakcyjne przekazywanie wiedzy, która nie tylko zapadnie w pamięć, ale i skłoni do refleksji i działania.

Programy zajęć

Poniższa oferta to specjalnie zaprojektowane lekcje/ warsztaty/ wykłady nowoczesnej edukacji żywieniowej– interaktywne motywacyjne spotkania ze specjalistą żywienia dzieci, młodzieży i dorosłych- poświęcone zasadom zdrowego odżywiania i promocji właściwych nawyków żywieniowych oraz zdrowego stylu życia.

Proponowane przez nas zajęcia dla dzieci i młodzieży realizują wymagania dotyczące edukacji żywieniowej w podstawie programowej szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalne.

Instytut Eligo od 2014 roku jest zatwierdzonym podmiotem do realizacji działań z zakresu komunikacji w ramach programu „Owoce i Warzywa w Szkole”- nr w CRP 5862242241*01238160

Zajęcia realizujemy w placówkach. W przypadku relalizacji zajęć poza obrębem Trójmiasta, do ceny zajęć, doliczamy koszt dojazdu.
Minimalne zamówienie to zajęć dla 3 klas/ grup w placówce.

Lekcja pt. "Pirmida Zdrowego Wyboru

Dla kogo?
uczniowie klas 0- III

Grupy:
w klasach lub w grupach do 25 osób

Czas trwania:
45 min

Spotkanie podczas którego dzieci dowiadują się o właściwym udziale różnych grup spożywczych w codziennej diecie. Uczą się które pożywienie daje im energię, zwiększa odporność czy podnosi koncentrację. 

Promujemy 5 Zachowań Żywieniowych:

 1. piję czystą wodę między posiłkami
 2. codziennie spożywam odpowiednie śniadanie w domu
 3. codziennie zabieram odpowiednie II śniadanie do szkoły
 4. stosuję zasadę 5P (pięć posiłków dziennie, codziennie, 5 porcji warzyw i owoców)
 5. nie pojadam pomiędzy posiłkami

Lekcja prowadzona z wykorzystaniem dużego modelu piramidy żywieniowej, narzędzi pobudzających wyobraźnię i skojarzenia. W części praktycznej przerowadzamy animację "Co skrywa smakowa woda owocowa?" z nauką czytania etykiet. Przekaz dostosowany do percepcji dziecka. Na koniec dzieci otrzymują imienne dyplomy.

Lekcja pt. "Ryba lubi dzieci".

Dla kogo?
uczniowie klas 0- III 

Grupy:
w klasach lub w grupach do 25 osób

Czas trwania:
45 min. 

Lekcja na bazie „Piramidy Zdrowego Wyboru” poszerzona o tematykę ryb jako ważnego składnika diety. Omawiamy skąd ryby przybywają na nasz stół, jak są ich rodzaje i dlaczego są takie cenne dla naszego zdrowia . W drugiej części przygotowujemy z dziećmi pastę rybną na kanapki i zachęcamy do ich próbowania. Na koniec dzieci otrzymują imienne dyplomy.

Lekcja pt. "Cztery filary zdrowia"

Dla kogo?
uczniowie klas 0- III

Grupy:
w klasach lub w grupach do 25 osób 

Czas trwania:
45 min.

Lekcja poświęcona czterem obszarom wpływającym na zdrowy styl życia:

1. Aktywność Fizyczna –pokazujemy dzieciom, że aktywność fizyczna rozwija w nich potencjał sportowy i wyzwala szczęście.
2. Zdrowe Odżywianie – to części lekcji poświęcona właściwym nawykom żywieniowym. Dzieci wraz z prowadzącym planują kompozycje zdrowych posiłków, poznają wartość częstego spożywania warzyw i owoców, a także szukają odpowiedzi kiedy to jest „od czasu do czasu”, jeśli chodzi o spożywanie słodyczy. Szczególną uwagę poświęca się zachęcaniu do spożywania wody, zamiast kolorowych, słodkich napojów.
3. Życie bez Nałogów – skupiamy się szczególnie na paleniu: kto to jest aktywny i bierny palacz, a także czy dziecko ma prawo do strefy wolnej od tytoniu. Poruszamy nie tylko aspekt szkodliwości palenia ale również pokazujemy dzieciom, że mają prawo żyć w strefie wolnej od tytoniu, oraz że mogą domagać się od dorosłych tworzenia im takich warunków.
4. Okazuję Emocje, Jestem Koleżeński - dotykamy aspektu rozwijania i budowania dobrych relacji z ludźmi, jako elementu wpływającego na nasze zdrowie.

Warsztat pt. "W krzywym zwierciadle przekonań o odżywianiu - czy na pewno wiem co jem?"

Celem warsztatu jest zwiększenie u młodzieży świadomości właściwego odżywiania na etapie dorastania i wchodzenia w dorosłe życie. Uporządkowujemy wiedzę, oraz obalamy mity i błędne przekonania z zakresu zasad żywienia. Pokazujemy zagrożenia dla naszego zdrowia i jakości życia, wynikające z utrwalania złych nawyków żywieniowych np. nie jedzenie śniadania, nadużywanie produktów wysoko przetworzonych, napojów energetyzujących itp.

Omówiona zostanie również tematyka bezpiecznego dbania o sylwetkę, zarówno jeśli chodzi o:

 • planowanie bezpiecznych, korygujących zmian w nawykach żywieniowych prowadzących do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej,
 • planowanie żywienia w celu rozwinięcia masy mięśniowej - odżywianie w sporcie.

Warsztaty prowadzone w sposób aktywizujący młodzież, pobudzający do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami (z wykorzystaniem multimediów).

Warsztat pt. "Świadomość konsumencka- szansą na lepsze wybory  żywieniowe"

Dla kogo?
Szkoły gimnazjalne i licealne

Grupy:
w klasach lub w grupach do 30 osób 

Czas trwania:
45 min. 

Głównym celem zajęć jest zwiększenie wśród młodzieży świadomości konsumenckiej otaczającego nas rynku, oraz wiedzy na temat zachowań żywieniowych.

Zagadnienia poruszone na zajęciach, to m.in.:

 • Promowanie zdrowego stylu życia – zdrowe, czyli jakie?
 • Ochrona nabywcy/konsumenta, wg prawa, czyli czy można kupić żywność niebezpieczną?
 • Reklamacja – kto ma rację: sprzedający czy kupujący?
 • Bezpieczeństwo produktów, ekologia – czyli jak daleko pada jabłko od jabłoni?
 • Mechanizmy reklamy i oddziaływanie na bodźce determinujące w czasie dokonywania transakcji zakupu.
 • Korzyści płynące z lepszych wyborów konsumenckich.

Warsztaty prowadzone w sposób aktywizujący młodzież, pobudzający do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami (z wykorzystaniem multimediów).